Menu Zamknij

Witam w edukacyjnej serii KryptoKoksa

Poniższy artykuł jest swego rodzaju wstępem do tego by lepiej zrozumieć czym jest blockchain, jakie jest zastosowanie i przyszłość tej technologii.

Całość tekstu jest tłumaczeniem artykułu „What-is-blockchain” z platformy giełdowej naszego partnera ByBit z sekcji Edukacja.

Jeśli nie masz jeszcze konta na giełdzie ByBit to w prosty sposób możesz je założyć klikając TUTAJ

Czym jest blockchain?
Przewodnik dla początkujących

Każdy kto choć trochę interesuje się kryptowalutami, prawdopodobnie słyszał słowo “blockchain”. Bez wątpienia wielu z tych, którzy znają ten termin, wie również, że technologia ta stoi za bitcoinem i wieloma innymi kryptowalutami. Ale co jeszcze wiesz o tej technologii? Jak ona działa? Jakie ma zastosowanie? Jakie ma perspektywy na przyszłość? To wszystko zostało opisane w tym artykule.

Definicja technologii blockchain

Technologię blockchain można zdefiniować jako system zdecentralizowanych cyfrowych ksiąg publicznych, w których przechowywane są transakcje. Te informacje transakcyjne są przechowywane w łańcuchach bloków — stąd nazwa „blockchain”. Komputery w sieci udostępniają te informacje za pomocą kryptografii.

Blockchain jest używany w bardzo wielu miejscach. Oprócz kryptowalut jest również używany w takich obszarach jak np. opieka zdrowotna, rynek nieruchomości, ubezpieczeń czy łańcuchy dostaw. Przyjrzyjmy się zatem jak działa blockchain.

Jak działa blockchain?

Wszystkie informacje w łańcuchu bloków są przechowywane w plikach cyfrowych zwanych blokami. Te bloki nie są własnością żadnej jednostki centralnej, dlatego mówi się że są zdecentralizowane. Kilka elementów składa się na działanie technologii stojącej za blockchainem.

Zdecentralizowany organ

Całe założenie blockchaina koncentruje się na jego zdecentralizowanym charakterze. To właśnie ta idea dała początek bitcoinowi w 2009 roku. Jednak wcześniej bo 31 października 2008r. został opublikowany whitepaper bitcoina zatytuowany “Bitcoin: Elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer”, autorstwa pseudoanonimowego twórcy, Satoshiego Nakamoto.

Ten dokument przedstawia jak Nakamoto przewidywał działanie technologii blockchain i jego wizję systemu monetarnego nie uzależnionego od banków, systemu dla ludzi. Zaproponował “elektroniczną gotówkę w czystej wersji peer-to-peer, która pozwoliłaby na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednej do drugiej strony bez przechodzenia przez instytucje finansowe”. 3 stycznia 2009 r. powstał tzw. blok Genesis na blockchainie Bitcoina. Był to pierwszy krok w zrewolucjonizowaniu tradycyjnych, scentralizowanych systemów finansowych skoncentrowanych na bankach.

Czym są węzły (nody)

Węzły to komputery, które łączą się ze sobą w celu udostępniania informacji za pośrednictwem księgi publicznej, która jest siecią blockchain. Każdy węzeł przechowuje kopię łańcucha bloków i weryfikuje każdą dokonaną na nim transakcję. Manipulowanie informacjami jest niezmiernie rzadkim zjawiskiem, ponieważ informacje i zapisy dla każdego węzła w łańcuchu bloków musiałyby zostać zmienione.

Węzły te odgrywają ważną rolę w procesie wydobywania bitcoinów, ponieważ przy braku jakiejkolwiek centralnej jednostki, zadaniem tych węzłów jest uzgodnienie porozumienia w celu potwierdzenia autentyczności transakcji w sieci. Tylko wtedy, gdy ta weryfikacja nastąpi, blok może zostać dodany do łańcucha bloków, a górnicy otrzymują swoje nagrody (w łańcuchu bloków Bitcoina jest to obecnie 6,25 BTC po ostatnim halvingu bitcoina). 

Węzły te „zgadzają się” na zatwierdzenie transakcji za pomocą mechanizmów konsensusu, zazwyczaj jest to konsensus Proof of Work (PoW) lub Proof of Stake (PoS). Konsensus PoW jest wykorzystywany m.in. przez bitcoina.

Mechanizm konsensusu

PoW i PoS są głównymi dwoma mechanizmami konsensusu w krypto, jednak istnieje również wiele innych mechanizmów zatwierdzania transakcji na blockchainie. Skupmy się jednak póki co na tych dwóch.

 • Proof of Work: Górnicy konkurują ze sobą, aby rozwiązać złożony problem matematyczny, zwany haszem. W ten sposób górnik który jako pierwszy rozwiąże zagadkę zatwierdza nowy blok w łańcuchu bloków i otrzymuje nagrodę w postaci nowych monet kryptograficznych.
 • Proof of Stake: W przeciwieństwie do PoW, „wygrywający” górnik w PoS jest wybierany losowo. Jednak im więcej tokenów danej kryptowaluty posiada górnik, tym większa szansa że zostanie wybrany. PoS zostanie zaimplementowany w aktualizacji Ethereum 2.0.

Mamy też np. Delegated Proof of Stake (DPoS) który różni się tym od klasycznego PoS że górnikami mogą być tylko wybrani delegaci którzy będą wydobywać nowe bloki i zapewniać przestrzeganie zasad konsensusu. Jeśli nie wykonają swojej pracy właściwie, mogą zostać odrzuceni, tak samo jak politycy. Kryptowaluty, takie jak EOS, wykorzystują ten mechanizm konsensusu.

Haszowanie kryptograniczne

Proces haszowania ma fundamentalne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa łańcucha bloków. Obejmuje jednokierunkowe szyfrowanie danych do unikalnego fragmentu tekstu i jest procesem, którego nie można cofnąć. W łańcuchu bloków Bitcoina wynikiem procesu haszowania jest 64-znakowy fragment tekstu zwany haszem.

Czy można zhakować blockchain?

 Ponieważ każdy unikalny fragment zaszyfrowanego tekstu cyfrowego (hasz) nie może zostać odwrócony w celu odszyfrowania oryginalnych danych, blockchain jest uważany za bardzo bezpieczny przed atakami hakerskimi. W przypadku łańcuchów bloków kryptowalut hakerzy mogą przeprowadzić coś, co nazywa się “atakiem 51%”, w którym próbują uzyskać więcej niż połowę mocy obliczeniowej całej sieci blockchain. Jeśli im się to uda, mogą blokować transakcje — a nawet odwracać wcześniej potwierdzone transakcje, co oznacza że mogą w ten sposób np.  „wydawać dwukrotnie” te same monety.

Chociaż sieć Bitcoin nigdy nie została poddana udanemu atakowi 51%, inne kryptowaluty padały ofiarą tego ataku. Jeden z takich przykładów miał miejsce w maju 2018 r., kiedy sieć Bitcoin Gold uległa atakowi 51%, co spowodowało utratę wartości jej waluty o wartości 18 milionów dolarów. Na szczęście takie zdarzenia są rzadkie, ze względu na samą ilość mocy skrótu potrzebnej do przeprowadzenia ataku. Chociaż włamanie się do łańcucha bloków nie jest niemożliwe, jest bardzo ale to bardzo mało prawdopodobne.

W jaki sposób jest używana technologia blockchain?

Wszyscy wiemy, że kryptowaluty wykorzystują blockchain, ale co jeszcze na świecie korzysta z cudów tej technologii?

 • Kryptowaluty

Jak już widzieliśmy, blockchain stanowi fundamentalną podstawę tego, co definiuje kryptowalutę: zdecentralizowane aktywa, wolne od kajdan centralnego podmiotu, takiego jak bank lub instytucja rządowa. Bitcoin może i jest najpopularniejszą kryptowalutą, ale tak naprawdę to tylko wierzchołek góry lodowej. Wiele monet — od altcoinów przez stablecoiny po tokeny DeFi — istnieje dzisiaj dzięki technologii wymyślonej przez Satoshi Nakamoto.

 • Opieka zdrowotna

Wrażliwe dane medyczne z elektronicznych kart zdrowia pacjentów (EHR) były celem ataków hakerskich, wykorzystywane do kradzieży tożsamości lub podszywania się pod jej tożsamość lub sprzedawane stronom trzecim.

Dzięki zaawansowanej kryptografii, blockchain może położyć temu kres. Rekordy można dodawać do zaufanego i bezpiecznego łańcucha bloków, który z czasem staje się dłuższy. Kiedy dodawane są nowe rekordy, potrzebny jest konsensus — co sprawia, że ​​bardzo trudno jest włamać się do łańcucha lub go złamać.

Health Wizz to jedna z firm, która wykorzystuje blockchain, aby zapewnić pacjentom pełną kontrolę nad ich danymi medycznymi. Zdecentralizowana platforma mobilna pozwala pacjentom zarządzać swoimi informacjami o stanie zdrowia i sprzedawać je osobom trzecim, jeśli chcą, w zamian za tokeny.

Istnieją również niedociągnięcia w EHR, jeśli chodzi o dostęp lekarzy do informacji o pacjentach pochodzących z innej instytucji. Dzieje się tak, ponieważ w niektórych krajach różni producenci często dostarczają różne oprogramowanie EHR dla różnych instytucji i nie ma między nimi interoperacyjności. Jeden, kompleksowy system byłby korzystny dla lekarzy i pacjentów, zmniejszyłoby to możliwość pobierania przez firmy wygórowanych opłat.

Podejmowano próby połączenia EHR w wielu krajach w ramach jednego systemu, ale często okazuje się, że jest to proces skazany na niepowodzenie. W Wielkiej Brytanii próba stworzenia połączonego systemu danych pacjentów dla całej Narodowej Służby Zdrowia została porzucona w 2011 roku, co kosztowało ją prawie 10 miliardów funtów.

Blockchain mógłby pozwolić na pojedynczy system EHR należący do pacjenta, w którym informacje pacjentów byłyby bezpieczne i bezpiecznie przesyłane do różnych instytucji finansowych, stając się dostępne, gdy tylko zostaną do niego dodane nowe dane.

Należy zauważyć, że blockchain nie zastąpi samego EHR ponieważ wykonuje siedem transakcji na sekundę, w porównaniu do pojemności EHR do 12 000. Będzie jednak w stanie działać jako dodatkowa warstwa dla dodatkowych funkcji i udowodnić, że zapisy są kompletne i niezmodyfikowane, rejestrując zgodę pacjenta na udostępnianie danych.

 • Inteligentne kontrakty

Inteligentny kontrakt działa w taki sam sposób, jak każda umowa, ale za pośrednictwem łańcucha bloków, który eliminuje potrzebę pośredników zewnętrznych. Dopiero po spełnieniu zadanych warunków (które zostały ustawione w kodzie komputerowym łańcucha bloków) dochodzi do transakcji w ramach kontraktu. Inteligentne kontrakty zostały po raz pierwszy ustanowione na blockchainie Ethereum w 2015 roku. Dziś mają wiele zastosowań, niektóre z nich są wymienione poniżej.

 • Rynek ubezpieczeniowy

Inteligentne umowy mogą sprawić, że roszczenia ubezpieczeniowe staną się szybszym i tańszym procesem, pomagając jasno i obiektywnie określić, kiedy spełnione zostały dane kryteria. Jednak gdy decyzje te pozostają w gestii prawników, tak jak to wygląda aktualnie, czyni to procesem bardziej subiektywnym, a to z kolei prowadzi do dłuższego i droższego procesu dochodzenia roszczeń.

 • Łańcuchy dostaw

Łańcuchy dostaw mogą stać się łatwiejsze w zarządzaniu dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów. Podobnie jak w przypadku roszczeń ubezpieczeniowych, inteligentne kontrakty mogą eliminować subiektywność, ułatwiając weryfikację, czy wyznaczone cele są osiągane w ramach łańcucha bloków.

W opiece zdrowotnej inteligentne kontrakty mogą zrewolucjonizować skomplikowany rynek leków na receptę w USA, eliminując pośredników, a tym samym znacznie obniżając koszty dla konsumentów.

 • Rynek nieruchomości

Inteligentne kontrakty mogą sprawić, że kupno i sprzedaż domu będą o wiele mniej stresujące. Dzięki wyeliminowaniu pośrednika mieszkaniowego, kupujący mogą samodzielnie obsługiwać transakcje z potencjalnym sprzedawcą. Po spełnieniu warunków sprzedaży domu, zakup nieruchomości może zostać zrealizowany wyłącznie za pomocą inteligentnego kontraktu.

 • Gry video

Wierzcie lub nie, ale technologia blockchain przeniknęła nawet do branży gier wideo. W 2017 roku została wydana gra o nazwie CryptoKitties. Założeniem gry jest to, że hodujesz, kupujesz i sprzedajesz wirtualne koty. Może nie jest to dla każdego, ale to że działała na blockchainie Ethereum, otworzyło oczy wielu osobom.

Od tego czasu technologia blockchain jest coraz częściej stosowana w branży gier wideo, choć wciąż jest to w powijakach. Kolekcjonerskie gry karciane wiodą prym we wdrażaniu tej technologii. Jednym z takich przykładów jest God’s Unchained, w którym gracze mogą wymieniać karty kolekcjonerskie online za pomocą portfela Ethereum, takiego jak MetaMask.

Wykorzystanie technologii blockchain w przyszłości

Rzeczywistość jest taka, że potencjał technologii blockchain dopiero zaczął być wykorzystywany. To naprawdę dopiero początek tej podróży. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób technologia blockchain może się rozwijać i wpływać na nasze życie w najbliższej przyszłości.

 • Poprawa światowych standardów życia

Technologia Blockchain może pomóc w łagodzeniu ubóstwa i korupcji poprzez zapewnienie integracji finansowej tych, którzy nie mają dostępu do banków.

Poza tym technologia blockchain zapewnia również ogromny potencjał wzrostu małym firmom w krajach rozwijających się, a zdecentralizowany charakter kryptowaluty pozwala wielu z nich po raz pierwszy naprawdę działać na skalę globalną.

 • Blockchainowa identyfikacja tożsamości

To jest coś, co już zaczyna być wdrażane. Jednak jest prawdopodobne, że w przyszłości dążenie do utrzymania tożsamości online za pomocą technologii blockchain będzie się różnić. Dzięki przechowywaniu informacji z osobistej bazy danych w publicznej, rozproszonej księdze, ryzyko oszustwa dotyczącego tożsamości zostanie znacznie zmniejszone.

Jak już zauważono, blockchain ma ogromny potencjał do zmiany sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej. Ta zdolność prawdopodobnie obejmie rząd, zatrudnienie, podatki, a nawet rejestry wyborców.

W wyborach prezydenckich w USA w 2020 r. pojawiły się zarzuty o oszustwa wyborcze. Blockchain może w przyszłości położyć kres takim twierdzeniom. CEO Binance Changpeng Zhao przekonywał na Twitterze, że korzystanie z systemu głosowania opartego na blockchain nie tylko usunęłoby wszelkie wątpliwości dotyczące oszustw, ale także zwiększyłoby prywatność wyborców.

 • Zwiększona transparentność

Jak już wspomniałem, sercem technologii blockchain jest jej zdecentralizowana, przejrzysta natura. Ponieważ technologia staje się coraz szerzej stosowana, prawdopodobnie znajdzie to odzwierciedlenie w sposobie działania firm. Coraz trudniej będzie ukrywać informacje, co jest niezwykle dobrą wiadomością dla konsumentów i ogółu społeczeństwa.

 • Muzyka

Internet zmienił sposób, w jaki słuchamy muzyki – i z punktu widzenia artysty niekoniecznie na lepsze. Odkąd Napster pojawił się na scenie pod koniec lat 90., piractwo muzyczne stało się czymś powszechnym.

Nawet wraz z pojawieniem się legalnych serwisów streamingowych, takich jak Spotify, dochody artystów straciły na znaczeniu w porównaniu z czasami, gdy fani masowo kupowali płyty CD (i, cofając się, płyty LP i kasety). Ale czy blockchain może to zmienić?

Przejrzysty charakter blockchaina może ujawnić wszystkim, wysokość tantiemów należnych artystom. Usługi streamingowe nie byłyby już w stanie przycinać na tym, kosztem artystów. Ponadto technologia blockchain może pomóc wyjaśnić wszelkie problemy związane z prawami własności intelektualnej, jakie mogą mieć artyści, poprzez jednoznaczne wskazanie, kto jest właścicielem praw do określonych utworów.

Słowo na koniec

Mówiąc najprościej, blockchain to rewolucja, która dopiero się zaczyna. Zmienia nasze życie dookoła i sposób, w jaki myślimy o pieniądzach jako zasobie cyfrowym. W nadchodzących latach zrewolucjonizuje sposób, w jaki myślimy i działamy w wielu innych dziedzinach naszego życia.

Anonimowość blockchaina nie tylko zapewnia dodatkowy poziom ochrony informacji, ale także jak nigdy dotąd zapewnia każdemu wygodę dostępu do tych informacji. 

 

Tekst tłumaczony z oryginału na język polski przez Kryptokoksa, jeśli treść Ci się podobała i chcesz docenić moją pracę zapraszam do obserwowania mojego twittera:
https://twitter.com/KryptoKoks_

Zapraszam również na twittera KryptoEkipy:
https://twitter.com/KryptoEkipa

Ponadto jeżeli masz jakieś pytania dotyczące rynku kryptowalut, trendów, projektów, zapraszam Cię na naszą grupę telegramową „Edukacja” oraz “Hydepark”
https://t.me/KryptoekipaEdukacja
https://t.me/hydeparkkryptoekipa

Pozdrawiam
KryptoKoks

Opublikowano wEdukacja, Nasi Partnerzy

Podobne wpisy

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, naszym partnerom w mediach społecznościowych, reklamie i analizie. Zobacz więej
Ustawienia cookies
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
Save settings
Ustawienia cookies