30.11.2022 – Wydarzenia Dnia
Sytuacja rynkowa
Wczoraj obserwowaliśmy trzecią z rzędu niewielką ale jednak sesję spadkową na rynkach tradycyjnych. Dziś w centrum uwagi znajdzie się wystąpienie J. Powella (19:30), PKB w USA (14:30), oraz garść danych z amerykańskiego rynku pracy (14:15 i 16:00). Jak zawsze dane te będą analizowane w kontekście poszukiwania sygnałów na potencjalne osłabienie retoryki FEDu co do polityki monetarnej.
Na naszym krajowym podwórku poznamy z kolei wstępny odczyt inflacji CPI za listopad który spodziewany jest na poziomie niższym bo 17,5% w porównaniu do 17,9% w ubiegłym miesiącu. O godzinie 11:00 również inflacja CPI ale dla strefy Euro.
Co nowego w krypto?
Bank centralny Ukrainy 28 listopada wydał oświadczenie w sprawie koncepcji e-hrywny, której głównym celem jest pełnienie wszystkich funkcji pieniądza poprzez uzupełnienie gotówkowej i bezgotówkowej formy hrywny.
Huobi ogłosiło współpracę z TRON, DMC Labs i Dominikaną w celu wydania narodowego tokena dla fanów, który skupi się na promowaniu kultury, dziedzictwa i turystyki kraju. Posiadacze DMC otrzymają cyfrowe obywatelstwo Dominikany.
Ogromna transakcja o wartości 2mld $, która miała miejsce na adresach powiązanych z Binance, zaskoczyła ostatnio inwestorów. Niedługo potem pojawiło się wyjaśnienie, sugerujące, że jest to część audytu giełdy. Jednak nie wszyscy się uspokoili i nawet inwestorzy z poziomu VC dociekają szczegółów.
Aptos Labs nawiązał współpracę z MoonPay w zakresie integracji portfela Petra co znacząco ułatwi użytkownikom dołączenie do ekosystemu Aptos poprzez aplikację platnościową.
OpenSea ogłosiła plany integracji łańcucha BNB z protokołem Seaport do końca roku. Integracja pozwoli użytkownikom kupować, wymieniać i handlować NFT łańcucha BNB na rynku OpenSea.
CoinDesk, internetowy serwis informacyjny o kryptowalutach, przyciągnął potencjalnych nabywców do przejęcia mediów od Digital Currency Group w obliczu zawirowań na rynku. Potencjalny nabywca zaoferował cenę zakupu w wysokości 300 mln USD.
Kilka słów o…
Przedwczoraj dane on-chain zasygnalizowały falę kapitulacji górników Bitcoin. Historycznie górnicy mieli ogromny wpływ na cenę BTC. Ogłoszona teraz kapitulacja górników wywrze dalszą presję sprzedażową na cenę Bitcoina, która przeżywa historycznie najgorszy listopad, spadając o 21%. Należy pamiętać, że kapitulacja górników jest zwykle ostatnim etapem rynku niedźwiedzia. Jest to sytuacja gdy cena Bitcoina spada na tyle nisko, że niektórym górnikom trudno jest utrzymać BTC z zyskiem. W rezultacie są zmuszeni do sprzedaży i wycofania się z sieci.
W cyklu 2018 hashrate BTC nadal rósł, gdy cena osiągnęła poziom 6000 USD, aż do ostatecznej kapitulacji górników na poziomie 3000 USD. W obecnym cyklu górnicy przeszli już kapitulację w czerwcu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zmniejszyli swoje zasoby o 4000 BTC, co odpowiada około 68 milionom dolarów. Historycznie kapitulacja górników trwała średnio 48 dni, co położyłoby kres presji sprzedaży górników do połowy stycznia 2023 r. Jednak ostatnia kapitulacja zakończyła się dopiero po dwóch miesiącach, 18 sierpnia. Byki powinny zatem być ostrożne w grudniu i styczniu i obserwować zachowania górników.
___________________________________________________________________
Mam nadzieję że wpis się podobał, jeśli tak zapraszam do obserwowania mojego twittera:
Twitter – Kryptokoks
A także na social media KryptoEkipy:
Twitter – KryptoEkipa
Telegram – Edukacja
Telegram – Hydepark
Pozdrawiam
KryptoKoks